Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ghdesign/domains/helegdastudio.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 646

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ghdesign/domains/helegdastudio.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 663
Jak pracuję | HELEGDA STUDIO - projektowanie wnętrz Rzeszów

Jak pracuję

czyli krótki opis procesu projektowego

Bardzo często odpowiadam na pytania jak wygląda współpraca z architektem wnętrz. Dlatego też poniżej mogą Państwo zapoznać się z opisem kolejnych etapów projektu wnętrz. Poniższy zakres prac dotyczy najczęściej wybieranego przez inwestorów projektu kompleksowego.

ETAP I

Poznanie.

Zaczynam od pierwszego spotkania z klientem. Wbrew pozorom, to chyba najważniejszy etap całej współpracy między nami.  Przy kawie, w swobodnej atmosferze omawiamy jego potrzeby, oczekiwania i marzenia dotyczące przyszłego wnętrza. Na podstawie tego wywiadu mogę stworzyć szczegółowe wytyczne do dalszej pracy. Warto zabrać ze sobą na spotkanie własne inspiracje lub przykłady aranżacji wnętrz, które przypadły Wam do gustu. Bardzo ułatwiają one poznanie kierunku w jakim będziemy zmierzać z projektem. Na tym spotkaniu zadaję też pytania dotyczące sposobu spędzania czasu lub wykonywania różnych codziennych czynności, które mogą się wydawać zaskakujące ale są niezbędne ze względu na późniejszą funkcjonalność projektowanych pomieszczeń.

ETAP II

Inwentaryzacja.

Inwentaryzacją nazywamy dokładny obmiar pomieszczeń, których dotyczy projekt. Przy okazji wykonuję też dokumentację fotograficzną, która jest pomocna na dalszych etapach. Jeśli inwestycja jest wciąż w realizacji, wtedy bazuję na dokumentacji projektowej dostarczonej przez klienta lub dewelopera. Inwentaryzację wykonuję tak czy inaczej, kiedy tylko jest to już możliwe. Dzięki temu rysunki wykonawcze opierają się na rzeczywistych wymiarach.

ETAP III

Koncepcja.

Ten etap jest kluczowy jeśli chodzi o funkcjonalność wnętrza. Na podstawie informacji uzyskanych podczas pierwszego spotkania analizuję różne możliwości układu funkcjonalnego wnętrz. W modelu 3d stworzonym na podstawie inwentaryzacji lub projektu rozplanowuję funkcje poszczególnych pomieszczeń, ustawienie sprzętów i wyposażenia. Na tym etapie również sugeruję niezbędne zmiany budowlane, na przykład zmiany w układzie ścian działowych lub korekty umiejscowienia otworów drzwiowych. Zazwyczaj przygotowuję dwie lub trzy propozycje układu funkcjonalnego w formie rzutów lub uproszczonego modelu 3d. Z klientem omawiam wszelkie za i przeciw i wspólnie podejmujemy dezycję, który układ będzie bazą do dalszej pracy.

ETAP IV

Wizualizacje.

Przychodzi czas na część prac, której klienci zawsze wyczekują z największą niecierpliwością. Zazwyczaj zaczynamy od uzgodnienia koncepcji wykończeniowej poszczególnych pomieszczeń na podstawie wstępnych rysunków i plansz koncepcyjnych z inspiracjami, które pokazują wstępną wizję wyglądu wnętrza. Potem przygotowuję wizualizacje 3d pomieszczeń z uwzględnieniem wszystkich znajdujących się w nich elementów i przy użyciu materiałów możliwie najbardziej zbliżonych do tych, które rzeczywiście zostaną użyte w trakcie realizacji.

Na tym etapie podejmujemy decyzje dotyczące wyboru konkretnych materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia.

ETAP V

Dokumentacja wykonawcza.

Po uzgodnieniu ostatecznej wizji na wnętrze przygotowana zostaje dokumentacja techniczna dla wykonawców oraz zestawienia wszystkich niezbędnych materiałów i wyposażenia wraz ze wstępną ich wyceną u współpracujących dostawców.

ETAP VI - OPCJONALNY

Nadzór autorski.

Często już na etapie wykonawstwa sprawuję nadzór autorski nad pracami wykończeniowymi aby zweryfikować ich zgodność z założeniami projektu i na bieżąco rozwiązywać nieprzewidziane okoliczności lub wyjaśniać wątpliwości. Taka współpraca pozwala zaoszczędzić czas bo ciężar większości uzgodnień z wykonawcami na budowie przeniesiony zostaje na projektanta wnętrz.